Blog

Technologia Uprawy Kukurydzy

Uprawa kukurydzy w Polsce cieszy się coraz większym zainteresowaniem wśród rolników. Roślina ma szerokie zastosowanie ponieważ, można uprawiać ją na ziarno lub wykorzystać jako paszę dla zwierząt.  Jak podaje Polski Związek Producentów Kukurydzy (PZPK) w tym sezonie powierzchnia uprawy wynosi 1mln 130tys. hektarów, z tego 600 tys. ha na kiszonkę, a 530tys. na ziarno. Ze względu na coraz większe znaczenie tej uprawy, warto wspomnieć kilka słów na temat technologii.
Pierwszym etapem jest wybór odpowiedniej odmiany. Nasza firma zaprezentowała dwie topowe odmiany z palety Sumi Agro Poland: ES Metronom i ES Recorder, które zostaną zaprezentowane na Pokazach Mistrzów Pola. Są to odmiany o typie ziarna zbliżonym do flint. Jedną
z wielu zalet tych odmian jest to, że rośliny można wysiewać w mniej ogrzaną glebę 5-6°C co ma duże znacznie w gospodarstwach gdzie jest duży udział kukurydzy w strukturze zasiewów ponieważ, dają możliwość wcześniejszego rozpoczęcia siewu. Odmiany te mogą być przeznaczone na ziarno jak i kiszonkę, natomiast odmiana ES Metronom wykazuje wysoką przydatność ziarna na przemiał.
Pamiętajmy, że dobrą odmianę musi wspierać skuteczny herbicyd. W tym roku będzie to nowość z oferty naszej firmy produkt o nazwie Click Premium 400SC. Jest to herbicyd nalistny do powschodowego zwalczania chwastów zarówno dwuliściennych i jedno liściennych. Zawiera dwie substancje czynne (mezotrion i terbutyloazyna), z dwóch różnych grup chemicznych, które się wzajemnie uzupełniają. Rekomendujemy stosowanie w dawce 1,5l/ha. Dużą zaletą tego produktu oprócz wysokiej skuteczności jest szerokie okno aplikacji. Zabieg na poletkach wykonany był 24 Maja. Aby pokazać skuteczność naszego produktu zdecydowaliśmy się na zostawienie poletek kontrolnych. Produkt został zastosowany na polu produkcyjnym (30ha), zlokalizowanym obok poletek demonstracyjnych. Ze względu na obecność takich uciążliwych chwastów jak perz właściwy i ostrożeń polny gospodarstwo sporządziło mieszaninę zbiornikową z herbicydem zawierającym substancję czynna nikosulfuron. Efekty skuteczności naszego produktu możecie państwo zobaczyć w załączonych materiałach fotograficznych.
Kolejnym ważnym aspektem w uprawie kukurydzy jest biostymulacja roślin. Biostymulatory najczęściej używane są w celu łagodzenia stresu: niekorzystnych warunków pogodowych, bądź łagodzeniu skutków stosowania herbicydów. Na naszych poletkach stres herbicydowy nie wystąpił jednak użyliśmy naszego biostymulatora Kaishi w dawce 2l/ha w fazie 6liścia kukurydzy w celu stymulacji wzrostu i rozwoju roślin. Kaishi to biostymulator L- aminokwasowy, który stymuluje rozwój systemu korzeniowego jak i nadziemne części roślin co korzystnie wpływa na plon.
Zachęcamy do udziału w wydarzeniu Pokazy Mistrzów Pola, odwiedzania naszej strony internetowej www.sumiagro.pl jak i odwiedzania naszego profilu na platformie Agri Master Class.

 

Firma Sumi Agro należy do japońskiego koncernu SUMITOMO CORPORATION, jednej z najstarszych i największych spółek na świecie. Korzenie SUMITOMO sięgają lat 20. XVII wieku, a jej założycielem był Masatomo Sumitomo, który w Kioto otworzył sklep z lekami i książkami. W Europie firma Sumi Agro rozpoczęła działalność w 1992 roku, otwierając spółki w kolejnych krajach. Ambicją firmy było stanie się wiodącą platformą dystrybucji środków ochrony roślin, nasion i nawozów w Europie. Firma realizowała ten cel poprzez sprzedaż produktów różnych dostawców (głównie japońskich) i własne innowacyjne rozwiązania dla rolnictwa i ogrodnictwa. Polska spółka rozpoczęła działalność w 1994 roku jako jedna z pierwszych w Europie, konsekwentnie realizując misję firmy-matki. Już dwa lata później na rynku pojawił się Mospilan 20 SP, do dziś jeden z najczęściej stosowanych insektycydów w Polsce.