Blog

Potrzeby pokarmowe krów mlecznych – jak je zaspokoić?

Podczas trzeciego, a zarazem ostatniego spotkania online dotyczącego analizy potrzeb krów, dr Zbigniew Lach mówił o apetycie, a konkretniej – czy rzeczywiście da się go zmierzyć?

Początek lekcji, poświęcony został na wyliczenia, ile dorosła krowa powinna jeść w ciągu doby. Mimo że na rynku istnieją programy, które są w stanie pokryć zapotrzebowanie krów w teorii, to nie oznacza to, że w praktyce krowy będą chciały jeść. Ile kg suchej masy powinny zatem spożywać w szczycie laktacji? Odpowiedź brzmi –  wartość 4% masy ciała. Dla krowy ważącej 600 kg zawartość suchej masy w paszy wynosić powinna nie mniej niż 24 kg, natomiast dla krów większych (700 kg) przynajmniej 28 kg.

Jak zatem zmierzyć apetyt? Określając DPbSM (dowolne pobranie suchej masy) przez 2 dni z rzędu. Dlaczego należy zrobić to dzień po dniu? Ponieważ każdy hodowca powinien wiedzieć: ile krowy jedzą, co się zmieniło, w jaki sposób ułożyć dawkę praktyczną (a nie tylko teoretyczną), by poznać trend i wyeliminować przypadek (np. zmianę pogody). Zainteresowanych szczegółami  badania oraz procedur, które należy przestrzegać, odsyłamy do nagrania webinaru TUTAJ.

Jak wielokrotnie podkreślał ekspert, poznanie wartości dowolnego pobrania suchej masy, jest punktem wyjścia do progresu w produkcji mleka.

Kolejne zagadnienie, które poruszone zostało podczas lekcji, dotyczyło tego, co krowę może stymulować lub hamować, jeśli chodzi o jej apetyt. Otóż trzeba wiedzieć, iż to właśnie kondycja krów jest ściśle skorelowana z ich apetytem. By wykonać prawidłową ocenę kondycji, nie trzeba żadnych dodatkowych nakładów finansowych – wystarczy prosta metoda, którą każdy hodowca powinien stosować. Stając z prawej strony, ocenić należy 8 punktów:

  1. Wyrostki kolczyste kręgów lędźwiowych.
  2. Wyrostki poprzeczne kręgów lędźwiowych.

Artykuł dostępny jest tylko dla zalogowanych użytkowników.

Aby przeczytać cały tekst zaloguj się lub przejdź do strony rejestracji