Blog

Odchów młodego pokolenia – Twoja inwestycja w przyszłość!

Lipiec na Agro Platformie Edukacyjnej „AgriMasterClass” rozpoczął się od kolejnego, trzeciego już modułu kursu „Profesjonalny Hodowca Bydła Mlecznego”. Tym razem, słuchacze mieli okazję dowiedzieć się więcej na temat odchowu młodego pokolenia.

Już na początku lekcji, ekspert „AgriMasterClass” dr Zbigniew Lach, zadał kursantom podstawowe pytanie: dlaczego mamy krowy? Dla mleka, czy dla zysku? Odpowiedź brzmi oczywiście „dla zysku”. Jak powszechnie wiadomo, zysk to różnica między przychodem a kosztami. Jakie są zatem źródła przychodu w produkcji mlecznej? To mleko, rozród, jałówki, buhajki i obornik. Jako źródła kosztów, na czele znajdują się: żywienie i odnowienie stada. Następnie podliczone zostały koszty związane z kupnem jałówek (w tym ile litrów mleka powinno być sprzedane, by  inwestycja się zwróciła), co według eksperta jest nierentowne i nieekonomiczne. Zdaniem dra Lacha, postawienie na własną hodowlę, w oparciu o najlepsze pod względem genetycznym zwierzęta jest kierunkiem, w którym powinni zmierzać polscy hodowcy.

Jak zaznaczył ekspert, to właśnie odchów młodego pokolenia jest obecnie problemem nr 1 w polskich stadach. Jak sprostać temu wyzwaniu, by produkcja mleczna była opłacalna? Przede wszystkim – żywienie. Przygotowana została kalkulacja strat, wynikających z nieprawidłowego żywienia, a co za tym idzie niewykorzystania w 100 procentach potencjału genetycznego stada. Wzięte zostały tutaj pod uwagę takie aspekty jak: słaby odchów jałówek, żywienie przed porodem, żywienie w szczycie laktacji, żywienie po szczycie laktacji oraz rozród.

Zatem, jakie powinny być cele prawidłowego odchowu jałówek?

  • Szybki wzrost
  • Wczesny rozwój przedżołądków
  • Prawidłowy rozwój gruczołu mlekowego
  • Zdrowie
  • Rozród

Artykuł dostępny jest tylko dla zalogowanych użytkowników.

Aby przeczytać cały tekst zaloguj się lub przejdź do strony rejestracji