Blog

W jaki sposób żywienie wpływa na rozród krów?

żywienie krów mlecznych

W jaki sposób żywienie wpływa na rozród krów?

Od czego zależy sukces produkcyjno-hodowlany w chowie bydła mlecznego? To cztery filary, na które składają się: genetyka, rozród, żywienie oraz zdrowie. Prowadząc wysoko wydajne stado, uwagę należy skoncentrować na remoncie stada i powtarzaniu u cieliczek najlepszych cech po rodzicach oraz stabilny rozród w stadzie. Jednocześnie ze wzrostem wydajności, zwiększają się trudności związane z zacieleniem i samym przebiegiem ciąży.

Kluczowy element, który wspiera zdrowotność stada, a co za tym idzie, również rozród, stanowi żywienie.

To właśnie w okresie powycieleniowym i rozdojeniowym, wśród krów, występuje znaczny deficyt energetyczny. Objawia się ogólnym spadkiem apetytu i apatią. W konsekwencji zmniejsza się pobieranie suchej masy, co skutkuje znacznym spadkiem produkcji mleka. Ta tendencja jest widoczna również po setnym dniu laktacji.

Odpowiednia skoncentrowana energia w paszy pobudzi i usprawni procesy życiowe bydła.

Zachowując prawidłową zdrowotność w stadzie, można wyraźnie poprawić manifestację rui, zapewnić utrzymanie ciąży oraz prawidłowy rozwój płodu. Kluczowe jednak jest wprowadzenie energii w odpowiednich komponentach paszowych, aby nie dopuścić do pojawienia się kwasicy. Stosując białko w żywieniu bydła mlecznego, należy szczególną uwagę zwrócić nie tylko na jego ilość, ale również na proporcję pomiędzy białkiem żwaczowym a białkiem chronionym (by-pass). Dobrym rozwiązaniem okaże się skorzystanie z kompleksowego doradztwa specjalisty żywieniowego, który pomoże właściwie zbilansować dawkę paszową.

W żywieniu wysoko wydajnych stad liczy się przede wszystkim jakość komponentów.

Niezwykle ważna jest koncentracja zawartych składników oraz ich przyswajalność przez układ pokarmowy zwierząt, co zapewnia Protina Fat. Produkt wytwarzany w Zakładzie Uszlachetniania Białka Roślinnego z ziaren soi bez GMO. Łatwo przyswajalne białko i wysoko skoncentrowana energia w dawce pozwala na utrzymanie stabilnej produkcji mleka, przy bardzo dobrych parametrach rozrodu, wspierając tym samym rozwój wysoko wydajnych stad bydła mlecznego. 

Agrolok
lp_teacher
Agrolok Sp. z o.o. Najbliżej rolnika 30-letnie doświadczenie we współpracy z rolnikami w obszarze dystrybucji środków do produkcji rolnej, a od 2018 roku rozwój w obszarze innowacyjnej produkcji energetyczno-białkowych komponentów paszowych. Specjalistyczna oferta dla wsparcia i rozwoju każdego etapu produkcji zarówno roślinnej jak i zwierzęcej. Szeroki wybór materiału siewnego, środków ochrony roślin, nawozów, a także produktów paszowych pozwala odpowiadać na indywidualne zapotrzebowanie każdego klienta. Dostrzegając konieczność dostarczenia innowacyjnych produktów żywieniowych, w 2018 roku rozpoczęto produkcję nowoczesnych komponentów paszowych linii Protina i Amirap. Z myślą o optymalnym i racjonalnym modelu żywienia w Zakładzie Uszlachetniania Białka Roślinnego w Osieku powstają wysokiej klasy produkty bez GMO, które zawierają zbilansowaną dawkę energii i białka. Nadzór technologiczny oraz patronat merytoryczny nad powstałymi komponentami sprawują eksperci firmy Ewrol. Ścisła współpraca ze specjalistami zapewnia kompleksowe doradztwo podczas wprowadzania komponentów linii Protina i Amirap do dawki żywieniowej w stadzie rolnika. Agrolok Sp. z o.o. w myśl hasła „Najbliżej rolnika” wspiera gospodarzy proponując im sezonowe spotkania na 11-hektarowych Poletkach Pokazowych (w tym roku w formie wirtualnej), wizyty ekspertów zoo- i agrotechnicznych w gospodarstwach czy spotkania szkoleniowe w poszczególnych gminach.